Aviso Cookies

Este sitio web utiliza cookies para que vostede teña unha mellor experiencia de usuario. Se continúa navegando está a dar o seu consentimento para a aceptación das mencionadas cookies e a aceptación da nosa política de cookies. As cookies non se utilizan para recoller información de carácter persoal.


Nacemento do dereito / Duración do período do descanso

Resultados de la búsqueda

A páxina á que intenta acceder non está dispoñible no idioma seleccionado. Desculpe as molestias.
Idiomas dispoñibles: Castellano

A páxina á que intenta acceder non está dispoñible no idioma seleccionado. Desculpe as molestias.
Idiomas dispoñibles: Castellano

Maternidade biolóxica. Cando se inicia o dereito á prestación de maternidade?

A partir da data do parto ou a do inicio do descanso, de ser esta anterior  (a nai poderá adiantar o descanso ata en 10 semanas á data prevista para o parto que conste no informe  de maternidade do Servizo Público de Saúde).

Que acontece se o fillo nace morto ou falece durante o período de descanso maternal?

No suposto de falecemento do fillo, a duración da prestación económica non se verá reducida, agás que, unha vez finalizadas as 6 semanas posteriores ao parto, a nai solicitase reincorporarse ao seu posto de traballo. Neste último caso, quedará sen efecto a opción exercida pola nai en favor do outro proxenitor.

O disposto no parágrafo anterior será de aplicación aínda cando o feto non reúna as condicións establecidas no artigo 30 do Código Civil para adquirir a personalidade, sempre que tivese permanecido no seo materno durante, polo menos, 180 días.

Complementary Content
${loading}