Avís Cookies

Aquest lloc web utilitza cookies perquè vostè tingui una millor experiència d’usuari. Si continua navegant, està donant el seu consentiment per a l’acceptació de les cookies esmentades i l’acceptació de la nostra política de cookies. Les cookies no s’utilitzen per recollir informació de caràcter personal.

Naixement del dret / Durada del període de descans

Resultados de la búsqueda

La pàgina a la que intenta accedir no està disponible en l'idioma seleccionat. Disculpeu les molèsties.
Idiomes disponibles: Castellano

La pàgina a la que intenta accedir no està disponible en l'idioma seleccionat. Disculpeu les molèsties.
Idiomes disponibles: Castellano

Maternitat biològica. Quan comença el dret a la prestació de maternitat?

A partir de la data del part o la de l'inici del descans, si aquesta data és anterior  (la mare podrà avançar el descans fins en 10 setmanes a la data prevista per al part que consti en l'informe  de maternitat del Servei Públic de Salut).

Què passa si el fill neix mort o mor durant el període de descans maternal?

En el supòsit de defunció del fill, la durada de la prestació econòmica no es veurà reduïda, tret que, una vegada finalitzades les 6 setmanes posteriors al part, la mare sol·liciti reincorporar-se al seu lloc de treball. En aquest últim cas, quedarà sense efecte l'opció exercida per la mare en favor de l'altre progenitor.

Serà aplicable el que disposa el paràgraf anterior encara que el fetus no reuneixi les condicions establertes en l'article 30 del Codi civil per adquirir la personalitat, sempre que hagi romàs en el si durant almenys 180 dies.

Complementary Content
${loading}